Üdv minden látogatómnak!
Ezt a blogot gyűjtőhelynek szánom.
Olyan, lényegesnek vagy épp lényegtelennek tűnő "furcsaságokra", apró jelenségekre szeretném a figyelmet ráirányítani, amelyek felett a hétköznapi életben elsiklunk. Mivel kevés ragadja meg a figyelmünket, a tudósok és a szkeptikusok lazán rávágják: véletlen, és százalékszámításokkal be is tudják (maguknak) bizonyítani.
2012.08.25.
A mai apróság: Paulo Coelho talán leghíresebb, de mindenképp Őt ismertté tevő műve, az Egy mágus naplója (Később Zarándoklat címen is megjelent magyarul).
Nem kívánom a művet sem bemutatni, sem elemezni, csupán a szerző és a magyar fordító neve közötti "véletlen" átfedést figyeljük meg!
Paulo Coelho
Palkó Katalin
1. A Palkó magyarul a Pál becézett formája is lehet.
2. A "C"-t a brazil származású szerző esetében "k"-nak ejtük, így a két monogram kiejtve egyaránt "P. K.".
3. A fordító vezetéknevében "zanzásítva" benne rejlik a szerző neve (Paulo Coelho).
És most jöjjön pár ellenérv:
A szerző műveit többen is fordították, nem csak magyarra, hanem számos nyelvre. (Meg kellene még néhányat vizsgálni...)
A vezetéknév és az utónév sorrendje más nyelvek esetében általában megfordul (és nem is így nevezik őket...), így a felvázolt összefüggések csupán a mi nyelvünkben fedezhetők fel a konkrét esetben. De ez baj?
Véletlen vagy rejtélyes összefüggés?
Üdv: EszJé
2012.09.01.
Eljött a szeptember. Praktikusan 2001.09.11. lesz a mai témám...
A világgazdasági válsággal, amelyből immár évtizedes szinten nem tud a nyugati (vagy keresztény?) világ kilábalni, még máskor is szeretnék foglalkozni. Most csak tényként megállapítanám (már ha tehetek ilyet...):
A World Trade Center (Világkereskedelmi Központ) lerombolása óta nem sikerült stabilizálni a kapitalista alapokon nyugvó gazdaságot. Persze, ha alaposan körülnézünk, minden, ma meglévő rendszernek, vallásnak megvannak a maga gócpontjai, konfliktushelyzetei, de bennünket jelenleg a világméretű gazdasági válság érint a legközvetlenebbül.
2001-ben a terroristák csupa ikonikus amerikai épület ellen intéztek támadást: a Fehér Ház, a Pentagon és a WTC.
A World Trade Centert sikerült teljesen megsemmisíteniük, a Pentagonban "kisebb" kár keletkezett, de maga a jelkép erejű épület megmaradt.
És a lényeg - szerintem - a jelképekben van! (A terroristák szerint is!)
Bár az ikertornyok lerombolása óta is folyik tovább az addig ott központosított munka, még nem készült el az új WTC. És a gazdasági élet finoman szólva is labilis.
Lehet a jelképeknek ekkora hatása? Szerintem ja.
Jelképekkel operálnak a vallások, a nemzetek, az eszmerendszerek, de sokan fel sem tételezik, hogy a gyakorlati életre is kihatással lehetnek ezek. De mi van, ha valami rejtett összefüggés miatt a jelképeknek valódi befolyása van hétköznapi életünkre?
Kíváncsian és reménykedve várom, amikor felépül teljesen az új WTC, és megindul benne a munka. Hátha jó ideig állni és működni fognak.
Üdv: EszJé
2012.09.09.
Folytatom elmélkedésem a 2001. utáni világgazdasági válságról, de most más szempontot emelnék ki.
2004-ben egy álhír miatt pánik tört ki a kínai tőzsdén. A pánik oka Bill Gates halálhíre volt, a tőzsde gyakorlatilag összeomlott.
2005. március 2-án Bill Gates lovagi címet kapott az angol királynőtől. Az indoklás a világgazdaságra gyakorolt jelentős hatása...
2006. Bill Gates bejelenti, hogy 2008-tól visszavonul a Microsoftot érintő napi teendőktől. 2006 végén az Amerikai Egyesült államokban az ingatlan- és bankszektorból kiinduló pénzügyi válság alakul ki, mely más országokban is érezteti a hatását.
2008. június végén Bill Gates "nyugdíjba vonul", a világ számára furcsa mód pont ekkorra tudatosodik, hogy az amerikai pénzügyi válság immáron világméretű gazdasági válsággá terebélyesedett.
2009. végére a világgazdaság kissé kezdett magához térni. Szerintem ebben jelentős szerepe volt (ismét!) egyetlen személynek: Steve Jobs elérte, hogy az Apple a világ legjelentősebb cége legyen, a "fej nélkül maradt", befektetői bizalmat vesztett Microsoft helyett. És hangsúlyozom: nem a cég a legfontosabb, hanem az ember! Jobs sikeres májátültetése után 2009. júniusában állt újra munkába, 2010-ben megjelenik az iPad.
2010. augusztusában Nouriel Roubini közgazdászprofesszor 40% esélyt ad egy w alakú recessziónak, bár a világ még kifelé lábal a válságból.
2011. júliusában több fórum is cáfolja Roubini w-válság elméletét, és optimista.
2011. augusztusában Steve Jobs lemond az Apple vezérigazgatói posztjáról. A tőzsde megbolydul, a világelső Apple részvényei esnek.
2011. október 5: Steve Jobs elhunyt.
2012. március: mégis egyértelmű, hogy w alakú válság lett.
Tudom, nem éppen közgazdász szemléletű levezetés, de nagyon furcsán rímelnek a dolgok.
Amerikában az összeomlást konkrétan eredményező folyamatok miért éppen Bill Gates nyugdíjba vonulásának idejére csúcsosodtak ki?
A kifelé lábaló gazdaság miért zuhant bele az esélytelenebbnek tűnő 40%-os w válságba az Apple-vezér halála után?
És egy roppant fontos kérdés: sikerül-e megtalálni azt az újabb személyt, akire alapozva hosszútávon stabilizálódhat a világgazdaság? Carlos Slim és Warren Buffett nem stabilizáló erő, ez már bebizonyosodott. Gina Rinehart vajon elég fiatal, feltörekvő és hitelt érdemlő, hogy betöltse a Steve Jobs után maradt űrt? Bár ő teljesen más piacokon mozog, mint két elődje.
Lenne még egy lehetőség, bár erre semmi esély: Bill Gates visszatérhetne az aktív üzleti életbe.
Szerintem, mire az új World Trade Center teljesen elkészül és működni fog, a megfelelő ember is kiemelkedik a tömegből, vagy a WTC maga veszi át a stabilizáló szerepet, személytelen alapokra helyezve ezzel a világ gazdaságát.
Üdv: EszJé